تفریح لذت بخش با دوستان

تفریح لذت بخش با دوستان

 

 

هیچ چیزی مثل گوش دادن  به یک کتاب صوتی توپ در کنار دوستان به آدم لذت نمی بخشد.

خیلی از  ما دوست داریم فرصتی مناسب داشته باشیم تا با خیال راحت بنشینیم و کتاب موردعلاقه‌ی خود را در دست بگیریم و بخوانیم، اما این روز‌ها کم‌تر چنین فرصتی به‌دقت می‌آوریم. چون وقتی برای این کار نداریم یا آن‌قدر کار‌های مهم‌تر- یا به نظر مهم‌تر- داریم که خیلی وقت‌ها از لذت خواندن کتاب‌های دلخواهمان محروم می‌مانیم. در دنیای امروز، مردم عموماً عجله دارند و به‌ندرت فرصتی پیدا می‌کنند تا با خاطری آسوده از خواندن کتابی لذت ببرند. از همین تعجیل و بی‌وقتی است که ایده‌ی کتاب سخن‌گو، تبدیل به ایده‌ای کارآمد برای افراد پرمشغله می‌شود.

تاریخچه تولید و رواج این کتاب‌ها به سال   ۱۹۳۱ میلادی برمی‌گردد.

اولین بار این نوع کتاب‌ها برای نا بینایان تحت پروژه‌ای به نام «پروژه کتاب برای افراد نابینا» مطرح شد.
امروزه صنعت نشر کتاب سخن‌گو در دنیا، صنعتی بزرگ با گردش مالی قابل‌توجه است؛ اما کتاب گویا یا کتاب صوتی دقیقاً چیست؟ کتاب‌هایی که توسط یک یا چند گوینده خوانده می‌شود و به‌صورت فایل صوتی درمی‌آید و یا گاهی اوقات به‌صورت نمایش‌نامه بازی می‌شود. گاهی اوقات نویسنده با صدای خودش کتاب را می‌خواند و گاهی گویندگان حرفه‌ای این کار را انجام می‌دهند.

 

نخست: در ایران

این نکته‌ای است که شاید چندان در ایران به آن توجه نشده ولی جالب است بدانید که کتاب گویا نخستین بار و در پاسخ به نیاز نابینایان در ایران و در سال ۱۹۲۹ توسط دکتر جواد شوکولاتخور که خود نابینا بود ارائه شد؛ اتفاقی که به‌سرعت و به دلیل جذابیت مورد استقبال عموم مردم قرار گرفت.

مزایایی کتاب های صوتی

امان از زمان‌های مرده و بی‌خاصیتی که این روزها گریبان همه ما را بدجوری چسبیده‌اند. اگر ساکن شهرهای شلوغ ایران باشید حتماً عصرها که از سرکار تعطیل می‌شوید مدت‌زمان نسبتاً زیادی را درراه برگشت به خانه هستید. فکرش را بکنید که چقدر خوب می‌شود اگر این ساعت‌های مرده که در سال هم رقم چشمگیری از زندگی ما می‌شوند به کاری مفید چون شنیدن یک اثر خوب بگذرند. کتاب صوتی حتی این امکان را به شما می‌دهد که درراه خانه یا در سفر یک مهارت یا مبحثی آموزشی را یاد بگیرید.

مورد دیگری که از مزایای فوق‌العاده کتاب‌های صوتی هستند مفید بودن آن‌ها برای کودک‌اند. اینکه شنیدن یک قصه خوب از زبان گویندگان ماهر کتاب کودکان، چقدر در افزایش مهارت‌های شنیداری و گفتاری کودکان مؤثر است امری کاملاً اثبات‌شده است. همچنین اگر مادر خانه‌داری هستید که ساعات زیادی را به کارهای خانه مشغولید، کتاب‌های صوتی از بهترین پیشنهادهای ما به شماست. کارهای خانه معمولاً تمرکز بالایی نمی‌خواهند پس چه خوب می‌شود که روی شنیدن یک شاهکار ادبیات تمرکز کنید.

برای نابینایان و افرادی که مطالعه برای چشمشان ضرر دارد، کتاب صوتی بهترین هدیه‌ای است که می‌توانید با خریدنش خوشحالشان کنید. حتی هنگام ورزش و پیاده‌روی‌های عصرگاهی یا شباهنگام وقت خواب، شنیدن یک کتاب صوتی سرگرمی دل‌نشینی خواهد بود. نکته بعدی که به نظرم بسیار مهم است کمتر مصرف شدن کاغذ و قطع درختان است که از مزیت‌های خوب استفاده از کتاب صوتی است.

بسیاری از محققان دریافته اند که کتاب های صوتی نسبت به انواع دیگر کتاب ها تاثیر گذارترند، چرا که شنونده احساس می کند که بیشتر با کتاب ارتباط برقرار کرده و یادگیری و درك در این نوع کتاب ها بیشتر است.

1- استفاده بهینه از زمان‌های غیر کارآمد و امکان انجام همزمان کارها

2-به یاد سپردن با کتاب گویا  راحت تر است                      

  3-چندکاره بودن کتاب سخنگو

4-امکان گوش دادن به کتاب های شنیداری در حالت ایستاده و هنگام انجام سایر فعالیت‌ها.

5. امکان گوش دادن به کتاب صوتی در مکان های عمومی مثلا داخل اتوبوس و قطار («خواندن» حین حرکت برای خیلی‌ها باعث سردرد و حالت تهوع می‌شود).

6-در تاریکی هم می‌توان کتاب گویا گوش کرد.

کتاب های صوتی راهی برای علاقه مند شدن به مطالعه…..

 

 

قاسم قاسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp
logo-samandehi
موبایلتو شارژ کن